Véleményem a dohányzásról
2011.09.20. 07:00
Az én véleményem a dohányzásról az, hogy hülyeség. (de előre is elnézést kérek mindenkitől) Már azért is, mert beképzelik tőle az emberek, hogy nyugodtabbak lesznek tőle, meg minden, aztán csak rászoktatja őket. A tüdőben is kárt tesz, ami nagyon nem fantasztikus dolog. Én ha tehetem, soha nem fogok rá szokni. Ti is próbáljatok minél előbb leszokni róla! (tisztelet a kivételnek)
Most pedig jöhet pár kép:
Dohányos ember tüdeje:
Nem dohányzó ember tüdeje:
Az a baj, hogyha más dohányzik körülötted, és beszívod a füstöt, attól még ugyanúgy lehet ilyen a tüdőd. Sőt, sokkal veszélyesebb.
A ksatriya így írja le:
A cigaretta napjaink legveszélyesebb, és legtöbb halálos áldozatot követelő legális élvezeti szere. Az áldozatok száma Magyarországon évente 28 ezer. (28 ezer családtag, 28 ezer temetés.) Ebben természetesen nincsenek benne a végtagamputációk, amelyek szintén a cigarettázásnak gyakori tréfás utóhatásai...
Hatása
A dohányzás a tüdőrák mellett növeli az ajakrák, szájüregi rák, garatrák, gégerák, nyelőcsőrák, hólyagrák, veserák, végbélrák és hasnyálmirigyrák esélyét. Egyes vizsgálatok felvetik a dohányzás és méhnyakrák, májrák és leukémia közötti összefüggést is. Ezeken túl okozhat még légzőszervi betegségeket, hörgőgyulladást, asztmát is. A nikotin jelentős elváltozást okozhat a keringési szervrendszerben, például gyakran magas vérnyomást vagy koszorúér-betegségeket okoz. (Amputáció!) Ezenkívül károsítja az érfalakat, így okozója lehet agyérbetegségeknek, érszűkületnek és érelmeszesedésnek, de ezen utóbbiak csak amolyan háttérzenéi a kemoterápiának.
Az American Journal of Public Health 2008-as beszámolója szerint a dohányból nem tudják kivonni az aroma csökkentése nélkül a radioaktív polónium-210-es izotópot, amelyek egy év alatt annyi károsodást okoz a dohányzónak, mint amennyit a csernobili atomkatasztrófa okozott az egyes emberek szervezetében Magyarországon (napi 16 szál cigarettával számolva egy év alatt 0,1-0,3 millisievertnyit). Mivel a problémát a dohánygyárak az 1960-as évek óta nem tudják megoldani, a kérdést azóta is inkább a szőnyeg alá söprik. Ahogy a dohányosok is, úgyhogy mindenki elégedett. Amiről nem beszélünk, az nincs. Sima ügy...
Tény, hogy
- A tüdőrákos betegek kb. 80 %-a aktív- vagy volt dohányos.
- A dohányosok szervezetében az öregedési folyamatok gyorsabban játszódnak le, és valószínű, hogy ez a folyamat a dohányosok több testrészét is érinti.
- Egy dohányos embernek a ruhái, autója, lakása, sőt még a bőre is átveszi a füstszagot, ami tisztátalan és egy nem dohányzó ember számára igencsak zavaró tud lenni.
- A dohányzó nőkben megváltozik a női és férfi hormonok aránya, következésképpen a dohányzó nők teste gyakrabban hasonlít a férfiakéhoz, amelyben a zsír a csípők és a mellkas helyett a hasi tájékon raktározódik el. Ennek eredménye a kevésbé „feminin" testalkat.
- A dohányzók esetében magasabb a cukorbetegség és a szívroham veszélye.
- A hörgőrák legfontosabb oka a dohányzás, mely az esetek 85 százalékáért felelős. Az általános légszennyezés további 5, munkahelyi ártalmak 8, természetes háttérsugárzás, örökölt hajlam és egyéb tényezők a tüdőrák esetek 2 százalékát okozzák.
Passzívan is lehet:
A passzív dohányzásról szokás azt mondani, hogy akár kétszerte károsabb, mint az aktív. Bizonyítja ezt, hogy ha például egy gyermek kora kisgyermekkorától dohányfüstös családban nevelkedik, amikor középiskolás korában tüdőszűrésen vesz részt, a tüdeje egy nagyon erős dohányoséhoz hasonlítható.
Fontos, hogy a kismamáknak azért sem szabad dohányozniuk, mivel a nikotin átjuthat a magzatba, szoptatáskor pedig bekerülhet az anyatejbe. Így a gyermeknél gyakran alacsony születési súly, légzési zavarok figyelhetők meg. Könnyen előfordulhat, hogy a kisgyermek még csecsemő korában meghal.
Függőség:
A dohányzók átlag 68%-a szeretne leszokni szenvedélyéről, de az akaraterő hiánya miatt inkább a könnyebb bizakodást választják: "talán nem én leszek aki beledöglik a dohányzásba, hanem valaki más...". Ez azért van, mert a nikotin, az orvosi vizsgálatok szerint olyan függőséget alakíthat ki, mint a kokain vagy a heroin. Bármily kényelmetlen is, de be kell látni, hogy a dohányzás függõséggel együttjáró önpusztító, személyiségromboló szokás. Vagyis, aki cigarettafüggő, az egyben drogos is. (Nem kábítószeres, mert a kábítószereknek külön definíciójuk van.)
Tüdőrák:
A cigarettafüst és a tüdőrák kapcsolatában kifejezett dózisfüggőség mutatható ki. A tüdőrák kialakulásának valószínűsége függ az élet során elszívott cigaretták számától, valamint a napi átlagos cigarettaszámtól: a napi 25 vagy több szálat szívók között a tüdőrák valószínűsége a dohányosok átlagának a kétszerese. A naponta 20 cigarettát szívó dohányos adagja egy év alatt egy "csomag-év". Napi 10 cigarettával 2 év, napi 2 csomaggal fél év alatt jön össze a csomagév. 20 csomag-év után a tüdőrák kockázata a nemdohányzókhoz képest húszszoros, de ennél kisebb adag is okoz rákot.
Magyarországon a tüdőrák súlyos népegészségügyi problémát okoz: a férfiak tüdőrák-halálozása nálunk a legmagasabb a világon. Férfiak között ez a leggyakoribb, nőkön a második leggyakoribb daganatos halálok. A tüdőrák esetek száma 1970 óta férfiakon több mint kétszeresére, nőkön csaknem ötszörösére (!) emelkedett. A daganatos betegek között a nők aránya növekszik, a nők között terjedő dohányzás miatt.
A tüdőrák általában a hörgők falából kiinduló rosszindulatú hámeredetű daganat. A rosszindulatú daganatot korlátlan növekedés jellemzi, sejtjei folyamatosan osztódnak. A daganat és környezete között nincs éles határ, a tumor összenő a környező szervekkel, betör a nyirok és vérerekbe. A nyirokerekben elsodródott daganatsejtek megakadnak a nyirokcsomókban, és nyirokcsomó áttéteteket hoznak létre. A vérbe került tumorsejtek más szervekben (máj, agy, csontok) megtapadva új daganatokat, vagyis szervi áttéteket (metasztázisokat) okoznak.
Ha elnyomod az utolsó cigit, ez fog történni:
Eltelt idő | Eredmény |
20 perc | a vérnyomás és a pulzus normális szintű lesz |
8 óra | a vér oxigénszintje javul |
12 óra | a nikotin kiürül a szervezetből |
24 óra | csökken a halállal végződő hirtelen szívinfarktusok kockázata |
48 óra | az illat- és ízérzékelés javul |
3 hónap | 30%-kal növekszik a tüdő teljesítménye |
9 hónap | a nikotin okozta köhögés megszűnik, a kimerültségérzés és a szapora levegővétel csökken |
1 év | a szívinfarktus veszélye 50%-kal csökken |
2 év | a tüdőrák kockázata csökken |
5 év | a tüdőrák veszélye 50%-kal csökken |
10 év | a tüdőrák esélye a nemdohányzókéval azonos |
15 év | az egészségi állapot olyan, mint a sohasem dohányzóké |
A dohányzás az egyik legsúlyosabb kockázati tényező az egészségromlás szempontjából, a szakemberek mégis azt állítják, hogy soha nem késő abbahagyni.
Köszönöm hogy olvastátok a bejegyzésem! További szép napot nektek!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.